MÜMİN KARGI 0535 799 87 71

Arrow up
Arrow down


kalite belgemiz

ceviz fidanı dikimi

Ceviz fidanı ne zaman dikilir? sorusunun en doğru cevabı "kasım-mart ayları" dönemindedir. Kış aylarında açık köklü, diğer aylarda ise tüplü olarak bilinen torbalı ceviz fidanları yılın 12 ayı dikilebilmektedir.

Ceviz fidanı dikimi nasıl olmalıdır?

Fidan çukuru açarken burgu kullanmamak daha uygun olur. Çünkü burgular toprağı tepip sertleştirir ve kök gelişimini yavaşlatır. Bunun yerine kepçe ile veya kazmayla çukurun açılması daha doğrudur. Minimum 60 cm olmakla birlikte 1,5-2 metrelik çukurların açılması ve daha sonra çıkan toprak güneşin altında iyice yandıktan sonra taban kısmına yanmış hayvan gübresi, biraz fosforlu gübre üst toprak karıştırılarak çukur fidan kökü gireceği mesafeye kadar doldurulur. Kökler direk gübreyle temas etmesin diye yine üzerine az miktara katıksız toprak atılmalıdır. Gübreyi çok atmamaya (ortalama 4-5 kürek) ve mümkünse çukuru yazdan açmaya özen gösteriniz.

Ceviz fidanı dikim sonrası ne yapılmalıdır?

Dikim sonrası köklerin hava almaması için toprak iyice bastırılmalı ve can suyu verilmelidir.

Sırta dikim yapmak ağaç dibinde su birikimini önleyeceği için daha uygundur. Ayrıca aşı noktası toprak seviyesinin 5 cm yukarısında olmalıdır. Ceviz ağaçlarını dikim öncesi mutlaka budamak gerekir. Budama; eğer söküm sırasında zedelenen kök arsa zedelenen kısmı keserek, birbiri üzerine binmiş kökleri ayırarak, kazık kökün ucundan 1-2 cm kesilerek, saçak köklerin uzunluğunu yarıya indirerek ve seyrelterek en son da fidan boyunu aşı noktasından yukarı 40 cm olacak şekilde kısaltarak yapılır. Fidan boyunu kısaltmadaki amaç dal uçlarında bulunan ve daha erken açması muhtemel gözleri yok edip daha geç çiçeklenmesini sağlamak ve gövdeden çok ilk yıl köke çalışmasını sağlayarak tutma oranını çok yüksek bir seviyeye getirmektir.

Yukarıda açık köklü ceviz fidanı nasıl dikilir sorusunun cevabını verdik, tüplü fidan dikiminde de aynı bilgiler geçerlidir sadece dikildiğinde budama yapılmaz ve zaman açısından farklılık gösterir. Açık köklü ceviz fidanlarının dinlenme dönemine girmesinden (yaklaşık 15 Kasım) mart ayının sonuna kadar olan süreç de dikimi yapılabilir.

Tüplü ceviz fidanı ne zaman dikilir?

tüplü ceviz fidanı yılın 12 ayı dikilir. Ancak temmuz ve ağustos aylarında dikim yapılırsa sıcaktan dolayı çok fazla dikkat ve bakım gerekeceğinden bu iki ayda dikimi önermiyoruz. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

İletişim Bilgilerimiz

adres Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13. KM No : 191 Bandırma / Balıkesir

mail destek@gunesfidancilik.com.tr

telefon (0266) 718 49 68

mobil Mümin KARGI : 0535 799 87 71

Güneş Fidancılık

güneş fidancılık logo

Chandler Ceviz Fidanı Siparişi

Mümin Kargı

telefon 0535 799 87 71

Müjdat Kargı

telefon 0535 764 51 88

İletişim Ofisi Adres

 Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13. KM No: 191 Bandırma / Balıkesir

E-Posta

mail destek@gunesfidancilik.com.tr