MÜMİN KARGI 0535 799 87 71

Arrow up
Arrow down


kalite belgemiz

Ceviz yetiştiriciliği karlı mı ve gelecekteki durumu nedir?

Ceviz yetiştiriciliği ülkemizde oldukça fazla ilgi görmektedir ancak bu durum yeni ceviz bahçesi kurmayı düşünen üreticileri korkutmasın. Çünkü ülkemizin cevize olan ihtiyacı çok fazladır. Ülkemizde kendi ürettiğimiz meyveler hasattan sonraki 1 ay içerisinde iç piyasa tarafından tüketilmektedir.

Tükenince Ukrayna ve Moldovya gibi ülkelerden  kalitesiz cevizleri ithal etmek zorunda kalıyoruz. Cevizin ana vatanı olan ülkemiz ceviz üretiminde dünyada Çin, ABD ve İran’dan sonra 4. Sırada gelmektedir. Buna rağmen kendi kendimize yetemez durumdayız, aslında bırakın kendimize yetmeyi ceviz, ihraç etmemiz gereken meyvelerin başında gelmektedir. Aslında saydığımız problemlerin nedeni geçmişte dikilen yerli çeşitlerin az ürün vermesi ve ceviz fidanı satışı yapan firma ve dikicilerin bölgeye yanlış çeşit seçimi olmuştur.

Ceviz yetiştiriciliği yapılan diğer meyve türlerine göre bakımı, hasadı, saklaması kolay olan türlerin başında gelir. Ülkemiz de ceviz üretimi son yıllarda artmış olsa da henüz oldukça yetersiz seviyededir. Ceviz ithalat gümrük vergisinin arttırılmasıyla birlikte yurtdışından ülkemize artık çok fazla ceviz meyvesi gelememektedir. Bu da iç piyasa da ceviz fiyatlarını arttırmış ve üreticinin pazar sorunu yaşamasını engellemiştir. Ceviz yetiştiriciliği diğer meyve türlerine göre çok daha kolaydır. Çünkü çok fazla gübre ve ilaç istemez. Ancak küçük takviyeler yaparak meyve kalitesini arttırmak mümkündür. Ne kadar kaliteli ve kalibreli meyve o kadar yüksek fiyat ve satış kolaylığı demektir. O yüzden belirli dönemlerde su ile beraber bazı gübreleri vermek faydalı olacaktır.Güneş Fidancılık olarak ceviz yetiştiriciliği konusunda her türlü teknik desteği müşterilerimize sağlıyoruz. Bunun sonucunda da müşterilerimizin oldukça memnun olduğunu ve iyi gelir sağladıklarını görmek bizi mutlu ediyor.

Ceviz Fidanı Hibe Devlet Destekleri 2024

Tüm bunlara karşın Devletimizin sunduğu destekler göstermektedir. Mavi sertifikalı ceviz fidanı desteği 800 TL, standart sarı sertifikalı ceviz fidanı için dekara 200 TL'dir. Oldukça karlı bir yatırım olan ceviz üretiminin uzun yıllar yüksek ekonomik değer sağlayacağı düşünülmektedir. Bunların yanında birçok ceviz yetiştiriciliği teşvik uygulaması vardır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İletişim Bilgilerimiz

adres Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13. KM No : 191 Bandırma / Balıkesir

mail destek@gunesfidancilik.com.tr

telefon (0266) 718 49 68

mobil Mümin KARGI : 0535 799 87 71

Güneş Fidancılık

güneş fidancılık logo

Chandler Ceviz Fidanı Siparişi

Mümin Kargı

telefon 0535 799 87 71

Müjdat Kargı

telefon 0535 764 51 88

İletişim Ofisi Adres

 Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13. KM No: 191 Bandırma / Balıkesir

E-Posta

mail destek@gunesfidancilik.com.tr