MÜMİN KARGI 0535 799 87 71

Arrow up
Arrow down


kalite belgemiz

A-)Cevizde Kış Budaması

·        Dinlenme döneminde yapılan verim budamasıdır.

·        Kış budaması ağacın dinlenmeden çıkmasını teşvik eder. Yalnız ağır kış budamasında ağaç enerjisinin çoğunu kullanır aşırı fiziksel büyümeyi teşvik eder, meyve büyümesi ve gelişimini azaltır. O yüzden kış budaması biraz daha hafif yapılmalıdır.

·        Kış budaması mümkün olduğu kadar kış sonuna doğru yapılmalıdır, aksi taktirde soğuk zararı yaşanabilir. Ağaçlar genç ise erken budamadan daha çok zarar görür.

·        Ağaçlara şekil verilir.

B-) Cevizde Yaz Budaması

·        Yeşil budama da denmektedir. Kış budamasını tamamlamak veya düzeltmek, güneşlenmeyi arttırmak için yapılan budamadır.

·        Özellikle şekillendirme yıllarında yapılması önemlidir. Asıl amaç vegetif gelişmeyi düzenlemektedir.

·        Fiziksel gelişim fazla ise yaz budaması uygulamak gerekir.

·        Sürgün pişkinleşmesini kolaylaştırmak içinde yaz budaması yapılabilir. Ağustos 15’den sonra olmamalıdır. Bu işlem ağacın kış soğuklarından zararlanma oranını azaltacaktır. Ancak kısaltma işleminden sonra yeniden göz uyanmasına müsaade edilmemelidir.

·        Mayıs-Haziran aylarında da taç içerisinde sık olan bölgeler var ise sürgünler yeni oluşmuşken seyreltme yapmak faydalı olacaktır. Ancak sürgün boyları 8-10 cm’e geldiğinde budama işlemi yapılmalıdır. Bu ön budamadır asıl budama Ağustos ayının 15’inden sonra yapılmalıdır.

·        Dik ve kuvvetli büyüyen sürgünler kesilmeli ve sadece seyreltme kesimleri yapılmalıdır.

·        Oluşabilecek kış zararlarının önüne geçmek için ağustos ayının 15’i gibi asıl budama yapılmalıdır.

·        Yaz budamasıyla cevizde meyvelere daha fazla güneş ulaşımı sağlanır ve meyve büyüklüğü ile kalitesinde artış gözlenir.

·        Yaz budamasıyla kapalı gelişen ağaçlar kontrol edilir, ağaçlar kendine ayrılan alanları geçtiyse kontrolü sağlanır.

·        Işık alımını arttırmak için ağacın orta bölümünden kesim yapılmalıdır. Dalların kısaltılması işleminde dikkat edilecek nokta sürgünün 30 cm veya daha küçük olması durumunda kesilmemesi, kurşun kalemden daha kalın dallarda kesim yapılması ve kısaltma işleminin dal boyunun üçte biri oranında olmasıdır.

Sizde %100 adına sertifikalı ceviz fidanı sipariş vermek yada fidanlarınızı budama konusunda desteklerden yardım almak istiyorsanız bizi arayabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İletişim Bilgilerimiz

adres Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13. KM No : 191 Bandırma / Balıkesir

mail destek@gunesfidancilik.com.tr

telefon (0266) 718 49 68

mobil Mümin KARGI : 0535 799 87 71

Güneş Fidancılık

güneş fidancılık logo

Chandler Ceviz Fidanı Siparişi

Mümin Kargı

telefon 0535 799 87 71

Müjdat Kargı

telefon 0535 764 51 88

İletişim Ofisi Adres

 Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13. KM No: 191 Bandırma / Balıkesir

E-Posta

mail destek@gunesfidancilik.com.tr