MÜMİN KARGI 0535 799 87 71

Arrow up
Arrow down


kalite belgemiz

 

Ülkemizde aşılı ceviz fidanı fiyatı için piyasaya baktığınızda farklılıklar yaşandığını göreceksiniz. Ancak bu farklılıklar uçuk düzeyde değildir. Bu farklılığın nedeni daha çok ismine doğruluk ve kalite faktörlerinden kaynaklanmaktadır. İsmine doğruluk konusunda şöyle bir farklılık vardır.

Yerli ceviz fidanı fiyatlarıyla yabancı ceviz fidanı arasında farklılık vardır. Bu farklılık yabancı çeşitlerde damızlık sayısının yetersiz gelmesi ve teminin ekstra masraf çıkarması olarak görülüyor. Bunun için bazı üreticiler bu masraflara ve çabaya girmeden yerli üretimi yapıyor ve piyasaya bunları bodur çeşit ismi ile piyasaya sürüyor. Bunların yanında aşısız ceviz çöğürlerini bile, aşılı fidan olarak piyasaya süren kişileri görmekteyiz. Bu da hem bahçe kurucuları hem de aşılı ceviz fidanı üretimi işini hakkıyla yapan firmaları haksız rekabetten dolayı madur ediyor.

Dip not olarak söylemek gerekirse daha önce de değindiğimiz gibi cevizin boduru yoktur ama yabancı çeşitler yan dal verimi yüksek olduğu için bodur olarak anılmaktadır.

Yurt dışındaki aşılı ceviz fidanı piyasası çok yüksek düzeylerde, ortalama bir fidanın ücreti 30 euro seviyelerindedir. Bunun nedeni üretici sayısının azlığı ve kaliteye gerekli önemin verilmesidir. Fransa da tüm ülke genelinde fidan üretici sayısı 20 dir. Ülkemizde ise sadece kayıtlı olarak bu işi yapan binin üzerinde üretici firma vardır. Bunların içerisinde aşılı ceviz fidanı satanlar sayı olarak biraz daha azdır. Çünkü aşılı ceviz fidanı her bölgede üretilememektedir. En azından açık arazilerde üretilen bilezik aşılı (cevizde en kaliteli aşı yöntemidir) ceviz fidanları her yerde üretilememekte aşı da başarı sağlanamamaktadır.

Bununla ilgili Sahil yenice köyü ceviz fidanı üretiminde bilezik göz aşı yöntemiyle ülkemize ve tüm dünyaya en çok fidan üreten ve pazarlayan bölge konumundadır. Bunda yörenin bölgesel iklim özellikleri etkilidir. Bunun için sahil yenice köyü kaliteyi yaklaşık 30 yıl önce yakalamış ve markalaşmıştır.

Sektörde aşılı ceviz fidanı Bursa Ödemiş, Kaynaşlı  ve İnegöl gibi bölgelerde de yoğun olarak pazara sunulmaktadır. Ancak burada ki fidanların da çok büyük bir kısmı hatta açık köklü ceviz fidanında neredeyse tamamı Bandırma'dan temin edilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İletişim Bilgilerimiz

adres Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13. KM No : 191 Bandırma / Balıkesir

mail destek@gunesfidancilik.com.tr

telefon (0266) 718 49 68

mobil Mümin KARGI : 0535 799 87 71

Güneş Fidancılık

güneş fidancılık logo

Chandler Ceviz Fidanı Siparişi

Mümin Kargı

telefon 0535 799 87 71

Müjdat Kargı

telefon 0535 764 51 88

İletişim Ofisi Adres

 Yenice Mahallesi Bandırma Yenice Yolu 13. KM No: 191 Bandırma / Balıkesir

E-Posta

mail destek@gunesfidancilik.com.tr